Blog

lokalny i ekologiczny prezentownik 2022

Nie będę wam tu bajdurzyć o tym, że dla fanki/fana ekologii i zero waste najlepszym wyborem są metalowe słomki czy wielorazowe kubki, ponieważ prawdopodobnie ta osoba już posiada swój zestaw zerołejstowicza. Jednak czasami lubimy dawać i otrzymywać prezenty, sama to lubię. Więc przygotowałam dla was poradnik prezentowy, który pomoże wam dokonać świadomych wyborów konsumenckich. To mój subiektywny przegląd prezentów, które generują mały ślad węglowy, nie wspierają nadprodukcji oraz prezentują ekologiczne podejście.

Podzieliłam swoje propozycje na 3 kategorie.

  1. O B L I V I O N K I I – vintage store z przedmiotami z duszą. Wyszukane starocie, które mogą znaleźć swoje miejsce w nowym domu. Dostępne są na instagramie ale na spokojnie możecie umówić się na odbiór osobisty w Poznaniu. Oblivionkii czasami bywają również w Coś na rzeczy. 😉
  2. Aten’t Plates – cieszące oko talerze na ścianę lub jako podstawki pod biżuterię. Autorka maluje niechciane, nieidealne talerze i nadaje im kolejne życie. Oprócz feministycznych akcentów znajdziecie też talerze z np. niesporczakami! Dostępne w internecie na pakamera a stacjonarnie m.in. w Coś na rzeczy.
  3. Le Fifne – jeżycki concept store z antykami znajdujący się przy Kościelnej 17. Piękne vintage przedmioty dostępne na wyciągnięcie ręki. Sprawdźcie osobiście, bo samo miejsce wygląda prze-pię-knie!
  4. re.stryko – wyroby z betonu w którym zatopione są tworzywa sztuczne z recyklingu lub odpady pobudowlane – zeszlifowane w odpowiedni sposób dają efekt podobny do lastryko. Podkładki są zabezpieczone środkiem posiadającym atest do kontaktu z żywnością. Dostępne w showroomie re.story na Wildzie.

  1. BIOrę Poznań – ekologiczne produkty w szklanych, zwrotnych opakowaniach. Jest to poznańska firma i czasami wystawia się na różnych eventach, ale można też zrobić zakupy w ich sklepie internetowym. Możecie wybierać między wegańskimi żelkami, suszonymi owocami, zestawem do gorącej czekolady i innymi, ekologicznymi słodyczami.
  2. ZODZYSQ – to trochę poza granicami Poznania, ale pozostajemy w tym samym województwie. Michalina tworzy ubrania i akcesoria z używanych tkanin. Ja totalnie jestem zakochana w projekcie rękawiczek, ale wy możecie wybrać na przykład czapki z kaszmiru, opaski, ogrodniczki albo spodnie. Sprawdźcie sklep internetowy.
  3. Magda Metelska – ubrania i akcesoria w duchu zero waste. Nowe projekty stworzone z wyprodukowanych już i niechcianych tkanin. Ciekawe, oversize koszule lub patchworkowe jeansy – do przymierzenia i obejrzenia w komisie Coś na rzeczy. A po indywidualne projekty możecie pisać bezpośrednio do Magdy na instagramie.
  4. IGUA – nerki i torebki skrawkowce – tu nic się nie marnuje. Skórzane nerki uszyte z niechcianej kurtki, podszewki wyszukiwane w lumpeksach – jestem na tak i sama od ponad 2 lat dzielnie kroczę z jedną z takich nerek. Polecam podejść do pracowni osobiście, na pewno nie wrócicie stamtąd smutni bo właścicielka zaraża pozytywną energią! Pracownia mieści się na ul. Garbary 49/3 a w internecie znajdziecie sklep tutaj – https://iguahandmade.pl/
  5. Słońce Concept – kupcie drugiej osobie masaż kobido w Słońce Concept na Jeżycach. Kobido to japoński, zaawansowany masaż twarzy dłońmi. Nieinwazyjny zabieg, który ujędrnia twarz ale też likwiduje napięcia mięśniowe i może przyczyniać się do zmniejszenia stresu. Jakby było mnie stać to bym chodziła na taki masaż co tydzień, serio! A samo miejsce przy ul. Szamarzewskiego 28 posiada też w swojej ofercie sporo pięknych przedmiotów i rękodzieła.
  6. Wielorazówka – w tym poznańskim sklepie zero waste znajdziecie same dobre marki, ale też produkty tworzone bezpośrednio przez Wielorazówkę np. bieliznę z bawełny z certyfikatem GOTS. Myślę, że voucher do tego sklepu ucieszy każdego. Albo można zamówić coś konkretnego i odebrać bezpośrednio w siedzibie firmy lub w punkcie odbioru na ul. Półwiejskiej.

  1. Bookowski – jeśli już kupować książki, to tylko z lokalnych księgarni. Gdzie pracownik podpowie i doradzi odpowiednią książkę, poleci lub odradzi którąś z pozycji. A Bookowskiego możecie znaleźć i w Zamku, i na Jeżycach!
  2. Kino Muza – a jak bilet do kina, to oczywiście do studyjnego kina. Moje ulubione to Kino Muza – polecam wam salę numer 2 (z kanapami!) – to jedyna sala w której najlepiej kupić miejsca w pierwszym rzędzie! Serio, za tę podpowiedź będziecie mi wdzięczni, gdy już rozsiądziecie się na kanapie, obejmiecie ramieniem drugą osobę i wyprostujecie nogi. 😉
  3. Talon na naprawę/warsztaty u nieprasuj – warsztaty u nieprasuj to doświadczenie wręcz medytacyjne, gdy poświęcacie czas i energię na naprawienie ulubionego swetra lub przetartej skarpetki. Jeśli znacie kogoś, kogo jara visible mending to warsztaty będą doskonałym wyborem. A jeśli znacie kogoś, kto ma dwie lewe ręce i stertę ulubionych ubrań do naprawy – wybierzcie talon na naprawę i wtedy Aga już samodzielnie się pochyli nad naprawą tych rzeczy a obdarowana osoba będzie zachwycona.
  4. Dobry wosk – dobry prezent dla świeczkary. Wosk sojowy i olejki eteryczne to rozwiązanie bardziej ekologiczne niż parafinowe świece. Właścicielka sama tworzy kompozycje zapachowe i ma co do nich nosa – serio co świeczka to lepsza! Chociaż mam kilka swoich ulubieńców. Niech nie zraża was cena, bo świeczki sojowe palą się o wiele dłużej niż parafinowe – a to oznacza dwa razy dłuższą przyjemność z wąchania aromatów!
  5. Cuda Dzbanki – a może talon na warsztaty ceramiczne w niesamowitej atmosferze? Na luzie i bez zadęcia, stworzycie na nich co tylko chcecie. Warsztaty opierają się o 2 spotkania: na jednym lepicie w glinie (dziewczyny suszą i wypalają wasze prace) a na następnym spotkaniu szkliwicie przygotowaną wcześniej pracę – bo ceramika to proces. I znowu te Jeżyce! Tym razem ul. Dąbrowskiego 92.

A jeśli nie znalazłeś_aś nic dla swoich bliskich, to zapraszam do poszperania między regałami w Coś na rzeczy.

To komis w którym możesz znaleźć różne używane przedmioty, ale w dobrym stanie – nadającym się na prezent.

Wpadnij na Święty Marcin 45 w Pasażu Pod Złotą Kulą.

Mam nadzieję, że trochę wam pomogłam. Dajcie znać czy wy wybierzecie coś z tej listy. A może macie propozycje co jeszcze powinno się tu znaleźć? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *